| to Brixton | 0m |
| to Brixton | 1m |
| to Brixton | 4m |
| to Brixton | 5m |
| to Brixton | 7m |
| to Brixton | 9m |
| to Walthamstow Central | 0m |
| to Walthamstow Central | 3m |
| to Walthamstow Central | 4m |
| to Walthamstow Central | 6m |
| to Walthamstow Central | 11m |
| to Walthamstow Central | 13m |
| to Walthamstow Central | 14m |
| to Walthamstow Central | 16m |
train to Brixton Underground Station on victoria line anticipated at platform Southbound - Platform 5 in 0 () minutes
train to Brixton Underground Station on victoria line anticipated at platform Southbound - Platform 5 in 1 (one) minutes
train to Brixton Underground Station on victoria line anticipated at platform Southbound - Platform 5 in 4 (four) minutes
train to Brixton Underground Station on victoria line anticipated at platform Southbound - Platform 5 in 5 (five) minutes
train to Brixton Underground Station on victoria line anticipated at platform Southbound - Platform 5 in 7 (seven) minutes
train to Brixton Underground Station on victoria line anticipated at platform Southbound - Platform 5 in 9 (nine) minutes
train to Walthamstow Central Underground Station on victoria line anticipated at platform Northbound - Platform 3 in 0 () minutes
train to Walthamstow Central Underground Station on victoria line anticipated at platform Northbound - Platform 3 in 3 (three) minutes
train to Walthamstow Central Underground Station on victoria line anticipated at platform Northbound - Platform 3 in 4 (four) minutes
train to Walthamstow Central Underground Station on victoria line anticipated at platform Northbound - Platform 3 in 6 (six) minutes
train to Walthamstow Central Underground Station on victoria line anticipated at platform Northbound - Platform 3 in 11 (eleven) minutes
train to Walthamstow Central Underground Station on victoria line anticipated at platform Northbound - Platform 3 in 13 (thirteen) minutes
train to Walthamstow Central Underground Station on victoria line anticipated at platform Northbound - Platform 3 in 14 (fourteen) minutes
train to Walthamstow Central Underground Station on victoria line anticipated at platform Northbound - Platform 3 in 16 (sixteen) minutes
tubees VICTORIA
| ServiceInfo | Night | yes |
| Facility | Car park | no |
| Facility | Photo Booths | 0 |
| Facility | Other Facilities | taxi ranks outside station, routeways platform to ticket hall. |
| Facility | Toilets | no |
| Facility | Bridge | yes |
| Facility | Cash Machines | 0 |
| Facility | Payphones | 2 |
| Facility | Waiting Room | no |
| Facility | Gates | 7 |
| Address | PhoneNo | 0845 330 9880 |
| Facility | WiFi | yes |
| Address | Address | Highbury & Islington Underground Station,London Underground Ltd.,Holloway Rd,London,N5 1RA |
| Geo | Zone | 2 |
| Facility | Ticket Halls | 1 |
| Facility | Boarding Ramps | yes London Overground Only |
| Facility | Escalators | 2 |
| Facility | Help Points | 0 on platforms, 0 in ticket halls, 0 elsewhere |
| Facility | Lifts | 3 |